Od zaledwie kilku dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy obszarów, więc pewną część rejonów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego omówił nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. W oparciu o zdanie polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Jest pośród nich grupa, która już od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd wskazywał również na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadkach szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Tymczasem zarządzenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może anulować Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który informował o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Podkreślił także, że dyrygowane na dzień dzisiejszy przez reżim Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Oprócz tego podkreślił, że białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz